PROJEKT: „UPORZĄDKOWANIE GOSPODARKI WODNO-KANALIZACYJNEJ NA TERENIE MIASTA I GMINY UZDROWISKOWEJ MUSZYNA”.
Celem projektu jest wzmocnienie spójności gospodarczej i społecznej na terenie realizacji inwestycji, poprawa stanu środowiska naturalnego, czystości wód oraz dostosowanie gospodarki ściekowej aglomeracji Muszyna do wymagań Polski i Unii Europejskiej, a tym samym przyczynienie się do realizacji celów polityki ekologicznej Unii Europejskiej, tj. do ochrony, zachowania i poprawy jakości środowiska, ochrony zdrowia ludzkiego oraz oszczędnego i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.
Cel ten realizowany jest poprzez uporządkowanie gospodarki wodnej i ściekowej na terenie aglomeracji Muszyna. Szczegółowymi celami przedsięwzięcia są:
- uporządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni rzeki Poprad - na terenie aglomeracji Muszyna,
- poprawa warunków życia i stanu zdrowia mieszkańców gminy – poprzez zapewnienie oczyszczania ścieków zgodnie z normami polskiego prawa i standardami dyrektywy UE nr 91/271/EWG,
- poprawa stanu środowiska naturalnego na terenie gminy - zahamowanie degradacji zasobów wód powierzchniowych właściwe zarządzanie i gospodarowanie zasobami wodnymi, poprawa jakości wody pitnej, poprawa jakości wód powierzchniowych,
- poprawa jakości systemów zaopatrzenia ludności w wodę poprzez wdrożenie rozwiązań mających na celu zapewnienie oszczędności wody, w tym zapobieganie stratom wody z sieci wodociągowych.
Dla projektu wyznaczono następujące cele społeczno-gospodarcze:
- wypełnienie przez aglomerację wymogów dyrektywy 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych,
- redukcja zanieczyszczeń wód powierzchniowych.
- ograniczenie zrzutów ładunków zanieczyszczeń z sektora komunalnego, co przyczyni się do ograniczenia dopływu związków biogennych do Morza Bałtyckiego i tym samym będzie miała bezpośredni wpływ na ograniczenie procesu eutrofizacji Bałtyku.
Przedsięwzięcie „Uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna” obejmuje swoim zakresem następujące zadania:
Zadanie nr 1. Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Muszynie.
W ramach zadania przewiduje się przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w Muszynie ul. Lipowa, 33-370 Muszyna, znajdującej się na działce o numerze ewidencyjnym 1386/10. W ramach przedsięwzięcia wykonana zostanie oczyszczalnia ścieków o przepustowości Qśr = 2 243 m3/dobę (RLM = 14 950) wraz z infrastrukturą techniczną. Przewiduje się budowę oczyszczalni w oparciu o najnowszą technologię oczyszczania ścieków MBR (Membrane Biological Reaktor) – technologię opartą na mikrofiltracji membranowej. Jest to technologia niskoobciążonego osadu czynnego z tlenową stabilizacją osadu i redukcją związków biogennych. Budowa oczyszczalni ścieków zapewni wysokoefektywne oczyszczanie ścieków dowożonych do stacji zlewnej oraz dopływających siecią kanalizacyjną i pozwoli na skuteczne oczyszczenie ścieków i usuwanie z nich związków biogennych. Oczyszczone ścieki komunalne będą odprowadzane istniejącym rurociągiem i istniejącym wylotem do rzeki Poprad. Ponadto przebudowana zostanie droga dojazdowa do oczyszczalni.
Zadanie nr 2. Remont i rozbudowa stacji uzdatniania wody „Jasieńczyk” – etap I.
Remont i rozbudowa Stacji Uzdatniania Wody „Jasieńczyk” obejmuje rozbiórkę istniejącej stacji uzdatniania wody oraz budowę nowej stacji uzdatniania wody z wykorzystaniem istniejącego osadnika (rozbudowa) wraz z odcinkiem sieci wodociągowej na działkach nr 15/1, 48, 18 położonych w obrębie 0007 Złockie, gm. Muszyna.
Zadanie nr 3. Rozbudowa sieci wodociągowej ul. Polnej, ul. Słonecznej w Muszynie.
Zadanie dotyczy budowy wodociągów o długości ok. 2,4 km, w tym przyłącza w rejonie ul. Polnej i ul. Słonecznej w Muszynie.
Zadanie nr 4. Remont / wymiana istniejącej sieci wodociągowej wraz z przyłączeniami w Muszynie oraz miejscowości Złockie wraz ze zbiornikami wyrównawczymi „Malnik”.
Zadanie polega na remoncie/wymianie łącznie ok. 6,7 km wodociągów, w tym przyłącza. Zadanie będzie realizowane w Muszynie w rejonach ulic Piłsudskiego, Zdrojowej, Mściwujewskiego, Ogrodowej, Rolanda, Kity, Rynek, Basztowej, Kościelnej i Grunwaldzkiej oraz z miejscowości Złockie. Ponadto w ramach zadania wykonany zostanie remont zbiorników wyrównawczych „Malnik”.
Zadanie nr 5. Remont / wymiana istniejącej sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami w Muszynie oraz miejscowościach Powroźnik, Złockie, Szczawnik.
Zadanie polega remoncie/wymianie łącznie ok. 20 km kanalizacji sanitarnej oraz ok. 490 sztuk przyłączy, polegającej na wymianie zużytych i skorodowanych rur kamionkowych i betonowych na nowe wraz z przebudową studni rewizyjnych i przyłączeniowych. Część kanalizacji zostanie poddana renowacji metodą bezwykopową lub wykonana (pod drogami) metodą przewiertu sterowanego. Zadanie będzie realizowane w Muszynie w rejonie ulic Piłsudskiego, Rolanda, Zefirka, Nowej, Grunwaldzkiej, Mściwujewskiego, Al. Zdrojowej, Ogrodowej, Kościelnej, Kity, Wąskiej, Rynek, Zazamcze oraz w miejscowościach Powroźnik, Złockie i Szczawnik.
Zadanie nr 6. Remont istniejącej przepompowni ścieków przy ul. Lipowej w Muszynie.
Zadanie polega na remoncie istniejącej przepompowni ścieków przy ul. Lipowej stanowiącej obiekt kubaturowy, zapuszczony w dół terenu na dwie kondygnacje wraz z remontem budynku technicznego.
W ramach robót budowlanych remontowych przewiduje się m.in. wymianę ogrodzenia wymianę okien, rynien i konstrukcji dachu, jak również roboty ogólnobudowlane – wykonanie ciągów komunikacyjnych, uzupełnienia lub wymianę tynków, malowanie, układanie płytek i wszystkie inne. W ramach robót technologicznych należy zmodernizować rurociągi zarówno ssawne jak i tłoczne przepompowni oraz komory czerpne. Nastąpi wymiana pomp aktualnie zainstalowanych w przepompowni oraz wyeksploatowanej kraty i armatury (jak zawory i zasuwy). Przepompownia zostanie wyposażona w mieszadła, prosopłuczkę do skratek, przepływomierz i system detekcji gazów niebezpiecznych i wybuchowych. Modernizacji podlegać będzie również system wentylacji oraz instalacja elektryczna z AKP. Przy pracy czterech zainstalowanych pomp wydajność przepompowni wyniesie 500 m3/h.
Zadanie 7. Dostawa samochodu do przewozu nieczystości płynnych.
Samochód wyposażony w układ ssąco-tłoczący przeznaczony do przerywanej pracy kompresora (krótkotrwałej, potrzebnej do wypróżnienia szamba) ze zbiornikiem o pojemności 6 m3.
Zadanie 8. Dostawa samochodu do czyszczenia-kanalizacji wraz z kamerą do inspekcji
Samochód wyposażony w układ wodny, wysokociśnieniowy oraz dodatkowo w układ ssąco-tłoczący umożliwiający wyciąganie osadu z kanału za pomocą podciśnienia.
Zadanie 9. Dostawa samochodu specjalistycznego
Samochód wykorzystywany będzie do bieżącej obsługi, usuwania awarii wod-kan oraz wykonywania okresowych przeglądów kanalizacji (kontrola szczelności, kontrola nielegalnych podłączeń przez zadymianie oraz monitoring wizyjny - kamera do rurociągów kanalizacyjnych 100 -150 mm i przyłączy wodociągowych 20-50 mm) oraz sieci i obiektów wodociągowych. Specjalistyczny samochód będzie przeznaczony do transportowania agregatu prądotwórczego lub agregatu spawalniczego, pompy czyszczącej na tereny górskie i trudnodostępne.
Zadanie 10. Nadzór Budowlany.
Zadanie przewidziane do realizacji w częściach obejmuje nadzór nad robotami budowlanymi realizowanymi w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno - kanalizacyjnej na terenie miasta i gminy uzdrowiskowej Muszyna” zgodnie z obowiązującym przepisami prawa.
Zadanie 11. Opłata za umieszczenie urządzeń w gruncie.
Opłata za umieszczenie urządzeń w gruncie dla zadań: Rozbudowa wodociągu dla ul. Polnej, ul. Słonecznej w Muszynie, remont/wymiana sieci wodociągowej oraz sieci kanalizacji sanitarnej, remont przepompowni ścieków wraz z kanałem tłocznym i grawitacyjnym odprowadzającym ścieki do oczyszczalni ścieków w Muszynie.
Zadanie 12. Działania informacyjno – promocyjne.
W ramach projektu przewiduje się realizację działań informacyjno-promocyjnych mających na celu informowanie opinii publicznej (w tym odbiorców rezultatów projektu) oraz osoby i podmioty uczestniczące w projekcie o uzyskanym dofinansowaniu.
Zadanie 13. Zarządzanie projektem.
W ramach projektu przewiduje się powołanie jednostki realizującej projekt odpowiadającej za wdrażanie, prawidłową realizację i rozliczanie przedsięwzięcia. Będzie się ona składać z Kierownika JRP, stanowiska ds.. Technicznych, stanowiska ds. Finansowych i rozliczeń, stanowiska ds. zamówień publicznych, stanowiska ds. obsługi prawnej. Nadzór na działalnością JRP sprawować będzie Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu (MAO).
Zadanie 14. Remont i rozbudowa ujęcia wody „Szczawnik”.
Remont ujęcia wody na potoku „Szczawnik” polegać będzie na rozbiórce istniejącego stopnia wodnego, likwidację studni ujściowych, budowę jazu wlotowego, jazu stałego z galerią ujmującą ujęcia progowego, budowę komory ujęcia brzegowego oraz piaskownika dla ujęcia progowego, budowę studni zbiorczej, budowę zapory przeciw rumowiskowej na części działek 38 i 39 w obrębie 0007 Szczawnik, w Muszynie.
Zadanie 15. Remont i rozbudowa ujęcia wody „Jasieńczyk”.
Remont ujęcia wody na potoku „Jasieńczyk” obejmuje rozbiórkę istniejącej zapory betonowej, budowę jazu betonowego - podziałowego, budowę zapory przeciw rumowiskowej z bali drewnianych, budowę czerpni wody surowej - ujęcia brzegowo - komorowego na części działki nr 15/1 w obrębie 0009 Złockie, w Muszynie.
Zadanie 16. Remont i rozbudowa stacji uzdatniania wody „Jasieńczyk” – etap II.
W ramach zadanie przewiduje się remont istniejącego osadnika oraz zagospodarowanie terenu stacji uzdatniania wody "Jasieńczyk" wraz z rozbiórką istniejącej stacji uzdatniania wody na działkach nr 15/1, 48, 18 położonych w obrębie 0007 Złockie, gm. Muszyna.
Zadanie 17. Remont sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami oraz rurociągiem tłocznym kanalizacji sanitarnej przy ul. Lipowej w Muszynie.
Zadanie polega na remoncie kanału tłocznego i grawitacyjnego doprowadzającego ścieki z głównej przepompowni przy ul. Lipowej do oczyszczalni ścieków w Muszynie.
Efekt ekologiczny w wyniku realizacji projektu:
- Zwiększenie liczby nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej, którzy zostaną przyłączeni do sieci: 20 RLM,
- Zwiększenie liczby dodatkowych osób korzystających z ulepszonego zaopatrzenia w wodę: 168 osób,
- Zwiększenie liczby dodatkowych osób korzystających z ulepszonego zapatrzenia w wodę: 168 osób,
- Wielkość ładunku ścieków poddanych ulepszonemu oczyszczaniu ścieków (usuwanie azotu i fosforu): 12 523 RLM.
Informacja o mechanizmie umożliwiającym sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych w trakcie realizacji projektu została zawarta pod poniższym linkiem.
Kliknij, by otworzyć informacje dotyczące mechanizmu!